Menu

مقدمه

بر اساس گزارشات موجود ایران سومین کشور دنیا از لحاظ مین‌های دفن شده است. در طول ۸ سال جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران بالغ بر ۱۶ میلیون مین در سرزمین‌های مرزی غرب و جنوب کشور کاشته شده است که بعضا بعلت دور افتاده و صعب‌العبور بودن مناطق خنثی نشده باقی مانده و همه ساله افراد زیادی را از بین مردم عادی و نظامیان قربانی می‌کند. استانهای آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان، هنوز در معرض خطر انفجار مین‌های باقیمانده از بیست سال پیش هستند. کشف و خنثی‌سازی مین‌ها کار بسیار خطرناک و پرهزینه است. این امید وجود دارد که ربات‌های مین‌یاب بتوانند این خطر را رفع نموده و تلفات انسانی و هزینه مین‌یابی را کاهش دهند.

یک ربات مین‌یاب می‌بایست قادر باشد تمامی مین‌های موجود در یک ناحیه را کشف، خنثی و یا نابود سازد. ممکن است تکنولوژی امروز ربات‌ها اجازه داشتن چنین رباتی را در آینده نزدیک ندهد. با این حال در مسابقات مین‌یاب قصد داریم تا در حد ممکن تلاش‌های علمی و فنی مربوطه را به این هدف نزدیک نماییم.

این دوره از مسابقات در جریان ذوازدهمین دوره مسابقات آزاد ربوکاپ ایران (Iran Open 2017) برگزار می­گردد. امید است تیم‌های شرکت کننده بتوانند همانند دوره های قبل توانایی­های خوبی در زمینه فناوری‌های ساخت ربات‌های مین یاب از خود نشان دهند.

کلیات

هدف از این مسابقه طراحی ربات‌هایی است که بتوانند در زمین‌های ناهموار و همانند شرایط طبیعی میادین جنگی حرکت کرده و مین‌های دفن شده در سطوح مختلف زمین را کشف و علامت‌گذاری نمایند. چنین رباتی باید از برخورد با مین‌های قابل رویت اجتناب نموده و در صورت لزوم آنها را از سر راه خود برداشته یا خنثی نماید تا راه برای جستجوی بقیه مسیر باز شود. همچنین مین‌های مدفون در زیر زمین را نیز کشف و علامت‌گذاری نماید. کنترل ربات توسط فقط یک اپراتور انجام می­شود و فاصله اپراتور با زمین مسابقه حداکثر100 متر بوده و هیچ‌گونه دیدی برروی جزییات زمین مسابقه ندارد. اعضای تیم حق فرمان‌دادن و کمک به اپراتور و برقراری تماس با وی را نداشته و اپراتور فقط می‌تواند از راه دور و از طریق وسایلی که روی ربات نصب است، ربات را کنترل نموده و از وضعیت آن مطلع شود. همچنین اپراتور اجازه استفاده از هدفون را در هنگام مسابقه ندارد.

 

قوانین

مجموعه قوانین مربوط به این لیگ را می توانید از آدرس زیر دریافت نمایید:

تمامی تیم های شرکت کننده لازم است تا گزارش فنی در خصوص تیم خود را مطابق با الگوی ارایه شده در زیر تهیه و ارسال نمایند. گزارش هایی که از الگوی ارایه شده پیروی ننمایند در هنگام بررسی دارای امتیاز منفی خواهند بود.

لطفا فیلم را با یکی از فرمتهای استاندارد (بدون استفاده از کدک های خاص) با توجه به موارد ذکر شده در زیر تا پایان مهلت تعیین شده به آدرس  Deminer@iranopen.irارسال فرمایید. دقت شود که موضوع نامه و نام فایل حتما به صورت  [League][RegisterationIndex][TeamName] باشد که در آن مقصود از شماره ثبت نام شماره ترتیب نمایش داده شده در صفحه تیم ها می باشد. به عنوان مثال: [Manual][1][MMtech]   دقت شود که در صورت عدم رعایت عنوان نامه ، نام فایل، حجم و نوع فایل و یا ارسال به ایمیل اعضای کمیته فنی احتمال عدم پذیرش فیلم وجود خواهد داشت.

در صورت بروز هر گونه اشکال و یا داشتن سوال می توانید از آدرس الکترونیکی کمیته Deminer@iranopen.ir یا  Deminer.IranOpen@Gmail.com  استفاده نمایید.

همچنین کانال خبری گروه مینیاب در تلگرام    https://telegram.me/deminer_robo  میباشد که می توان آخرین تغییرات قوانین و زمانبندی مسابقات را در آن پیگیری نمایید. و برای ارتباط سریعتر میتوانید پیامهای خود را به کاربر زیر ارسال نمایید.

@RoboDeminer

 

توجه

 

احتراما به اطلاع می رسانم که در تهیه گزارش فنی ربات خود، دقت لازم را به عمل آورده و تمامی موارد و بندهای ذکر شده در نمونه گزارش فنی را رعایت نمایید زیرا تمامی جملات، موارد، بندها، سوالات و نکات موجود در آن  مورد اهمیت کمیته فنی بوده و دارای امتیاز خاص  در انتخاب تیم شما می باشد.

 
نکته بعدی آنکه در تهیه گزارش فنی ربات خود حتما وابستگی تیم (عنوان دانشگاه، مدرسه، موسسه، آموزشگاه و همچنین شهر خود که از طرف آنجا شرکت می کنند) را و نیز دانشگاه و یا مدرسه فارغ التحصیل و شهر آن را حتما قید نمایید. این موارد اجباری می باشد و در صورت عدم وجود این موارد، تیم در تأیید صلاحیت و امتیاز گزارش فنی دچار مشکل خواهد شد.
 
فیلم ارسالی نیز می بایست حتما شامل  تمامی موارد زیر باشد و از آنجا که ارسال فیلم برای کليه تيم ها الزامی بوده و علاوه بر گزارش فنی یکی از مهمترین ملاک های تاييد صلاحيت تيم ها می باشد، در صورت عدم رعایت حتی یکی از موارد زیر احتمال تاييد صلاحيت تیم بسیار پایین خواهد آمد.
 
الف) نمایش حرکت صحیح ربات
ب)   نمایش کشف مین سطحی و زیر سطحی
پ)   نمایش اعلام مین
ت)   نمایش جابجایی مین
ث)   نمایش حرکت صحیح بازو
ج)   نمایش عدم برخورد با موانع و عبور از آن ها
چ)   نمایش برش سیم والمرا
ح)  داشتن وضوح، کیفیت و شفافیت مناسب در عین رعایت محدودیت زمان و حجم مذکور در بخش قوانین  (حداکثر به مدت 3 دقیقه و با حجم 10 مگا بایت)
د)    رعایت فرمتهای استاندارد
ذ)    رعایت نام با فرمت مذکور در بخش قوانین
 

در پایان به اطلاع می رسانم که مهلت ارسال فیلم  مانند مهلت ارسال گزارش فنی می باشد و می توانید برای اطلاع از آن به سایت مسابقات مراجعه نمایید. احتمال تمدید مهلت ارسال آنها وجود دارد و چنانچه مهلت ارسال گزارش فنی تمدید شود شامل مهلت ارسال فیلم نیز خواهد شد. چنانچه گزارش فنی و یا فیلم  بعد از اتمام مهلت آنها  ارسال شود بررسی نخواهد شد لطفا از ارسال آنها به ایمیل اعضای کمیته فنی نیز خودداری نمایید.

سرپرست لیگ:

·        دکتر سعید شیری قیداری، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

·        مهندس سهراب اسدزاده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند    


اعضای کمیته فنی:

·        مهندس سید محمد محمدزاده ضیابری

تیم های پذیرفته شده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 src Larissa Khodadadi دانشگاه آزاد تبریز Iran
2 Robust علیرضا احمدی None Iran
3 SF6 S Khalili SF6 Robotics Laboratory (Tabriz) Iran
4 Analog Farshad Ranginkaman - Iran
5 Red2 علیرضا صالح - Iran
6 NOISE Ali Kadkhodayan دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد Iran
7 YRA MohammadReza Jenabzadeh دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد Iran
8 ARC Reza Moridsadat مجتمع رباتیک اهواز Iran
9 PEG Reza Moridsadat مجتمع رباتیک اهواز Iran
10 A.R.C reza moridsadat مجتمع رباتیک اهواز Iran
11 تیمره Ahmad jahangiri دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمین Iran
12 malayer_universty armin nourani natour دانشگاه ملایر Iran
13 SMC Adel Akbari Majd SMC - UMA Iran
14 Lidoma Hamidreza Sadat Islamic Azad University Noor abad Mamasani Branch & SMC Iran
15 Daneshpajoohan Behrooz Shirani Bidabadi Daneshpajoohan Pishro Higher Education Institute Iran
16 pardis ehsan hajibabaee pardis Iran
17 ASR ali ahmadloo sama arak Iran

تیم های پیش ثبت نام کننده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 src Larissa Khodadadi دانشگاه آزاد تبریز Iran
2 Robust علیرضا احمدی None Iran
3 SF6 S Khalili SF6 Robotics Laboratory (Tabriz) Iran
4 Analog Farshad Ranginkaman - Iran
5 Arnema Rohullah Husaini Azad Iran
6 kavosh ali elyasi saveh Branch islamic azad university Iran
7 Red2 علیرضا صالح - Iran
8 سما-ارومیه reza khodaverdyvand keshtyban آموزشکده فنی سما ارومیه Iran
9 NOISE Ali Kadkhodayan دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد Iran
10 YRA MohammadReza Jenabzadeh دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد Iran
11 ARC Reza Moridsadat مجتمع رباتیک اهواز Iran
12 PEG Reza Moridsadat مجتمع رباتیک اهواز Iran
13 A.R.C reza moridsadat مجتمع رباتیک اهواز Iran
14 تیمره Ahmad jahangiri دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمین Iran
15 malayer_universty armin nourani natour دانشگاه ملایر Iran
16 Sorena Majid Amani U.M.A Iran
17 SMC Adel Akbari Majd SMC - UMA Iran
18 Lidoma Hamidreza Sadat Islamic Azad University Noor abad Mamasani Branch & SMC Iran
19 Daneshpajoohan Behrooz Shirani Bidabadi Daneshpajoohan Pishro Higher Education Institute Iran
20 pardis ehsan hajibabaee pardis Iran
21 ASR ali ahmadloo sama arak Iran
22 A.R.C + vahid bakhtiary مجتمع رباتیک اهواز Iran
23 RRL mojtaba hojabri دانشگاه ازاد اسلامی واحد یادگار امام Iran
24 ROBOLAND mojtaba hojabri سید مجتبی هژبری Iran

نتایج مسابقات

Day 1
نتایج مسابقات
Day 2
نتایج مسابقات
Day 3
نتایج مسابقات